Niemcy położone są w strefie klimatu umiarkowanego. Podobnie jak w Polsce lata są tutaj upalne, jednak zimy są zdecydowanie łagodniejsze. W Niemczech nie występują okresy ekstremalnego ciepła lub zimna. Średnia roczna temperatura wynosi 9°C.

Niemcy zimą

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, jednak termometr rzadko pokazuje temperaturę poniżej 0. Średnia temperatura wynosi w tym okresie około 1,6° C na północy i -2° C na południu Niemiec. Znacznie zimniej bywa tylko w wysokich górach na południu kraju. Lato w Niemczech bywa bardzo gorące. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec i średnia temperatura w tym miesiącu wynosi 19,4° C.

Opady w Niemczech

Roczna suma opadów w Niemczech wynosi od 2000 mm w ciągu roku na południu kraju (teren górzysty), natomiast na północy 400 mm. Uśredniona wartość w ciągu roku stanowi 600-700 mm. Południowa część Niemiec, czyli tam gdzie znajdują się góry posiada bardzo zróżnicowany klimat. Bywają tereny, gdzie łąki i pola są nieustannie zielone. Część kraju znajduje się pod wpływem klimatu alpejskiego. W tych rejonach wieje ciepły wiatr „fen”, który jest odpowiednikiem naszego wiatru halnego.

Pogoda w Niemczech

Prognoza pogody
Berlin

Wybierając się do Niemiec można to zrobić niezależnie od pory roku. W odróżnieniu od Anglii lub Belgii nie zastanie nas w lecie brzydka pogoda, ani padający deszcz. W ostatnich latach Niemcy nawiedziło kilka kataklizmów takich jak powódź, czy wielka susza w 2003 roku. Według naukowców ma to związek z globalnym ociepleniem klimatu.