Pogoda w Belgii nie rozpieszcza swoich mieszkańców. Z racji tego, że państwo znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego morskiego, to lata są tutaj chłodne i deszczowe. Plusem są z kolei łagodne zimy.

Położenie Belgii

Belgia położona jest w zachodniej Europie i sąsiaduje z Francją, Holandią, Luksemburgiem i Niemcami. Od północy oblewają ją wody Morza Północnego. Pogodę w Belgii można określić jako umiarkowaną – nigdy nie jest tu ani za zimno, ani za gorąco, ani za sucho ani za wilgotno. Podobnie jak w Anglii również tutaj większość dni jest zachmurzona i często pada deszcz. Słoneczne dni występują bardzo rzadko, a jeśli już to na przemian z pochmurnymi, bowiem w lecie występuje tu największa ilość opadów – 78 mm. Miesiące z największą liczną opadów to czerwiec, listopad i styczeń. Roczna średnia liczba opadów waha się w granicach 700-800 mm. Jeśli jednak trafi się piękna pogoda, to możemy liczyć na upalny dzień i temperaturę dochodzącą do 30°C.

Belgia zimą

Zimy w Belgii są bardzo łagodne. W porównaniu do polskich mroźnych miesięcy tutaj zimowa temperatura waha się od 5-10°C, z kolei wiosną i jesienią 10-20°C, zaś latem 15-25°C. Opady śniegu występują sporadycznie i większość dni to z reguły opady deszczu lub lekkiego śniegu. Zima tutaj trwa od listopada do marca.

Pogoda w Belgii

Prognoza pogody
Bruksela

Wybierając się do Belgii najlepiej jest zrobić to w okresie wiosenno-letnim (od maja do września). Co prawda i tak nie ominie nas deszcz, to jednak można liczyć wówczas na słoneczne dni. Podróż do Belgii zimą ma również swoje uroki, jak chociażby mniejsza liczba turystów.