Planując wyjazd do Anglii większość osób stara się wybrać najbardziej dogodny pod względem pogodowym okres. Wielka Brytania znana jest z nieprzewidywalności pogody, a także z nieustannych opadów deszczu. Co prawda nie jest ich tak dużo jak się przyjęło mówić, jednak osoby odwiedzające wyspy po raz pierwszy odczuwają wpływ zupełnie innego klimatu. Dominuje tu chłodne i wilgotne powietrze oraz swoista monotonność pogodowa. W porównaniu do polskiego klimatu nie odczuwa się tak dużej różnicy pomiędzy latem, a zimą. Czerwiec i lipiec są wprawdzie ciepłe, ale nie upalnie, z kolei zimy charakteryzują się łagodnymi temperaturami i małymi opadami śniegu.

Pogoda w Anglii

Prognoza pogody
Londyn

Anglia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego z łagodzącym wpływem ciepłego Prądu Zatokowego. Średnia temperatura w styczniu wynosi od waha się od 4,5°C do 7°C, natomiast w lipcu od 13°C do 17°C. Trudno jest trafić na słoneczną pogodę i dominują tu przede wszystkim szare chmury, często padające deszcze, silne wiatry i niskie temperatury. Nie może być inaczej, gdyż Anglia znajduje się pod wpływem klimatu morskiego i pogoda jest uzależniona od tego co dzieje się nad wodami Oceanu Atlantyckiego.
Pomimo w większości deszczowej pogody, w Anglii występuje bardzo mało dni burzowych. Z racji niskich temperatur i ich niewielkich wahań, chmury burzowe pojawiają się niemal dwa razy rzadziej niż w Polsce. Jeśli ktoś sądzi, że częsty deszcz przekłada się na ogromną sumę rocznych opadów na metr kwadratowy, to jest w błędzie. Deszcz z reguły jest niewielki i na przykład w Londynie roczna suma opadów sięga 610 litrów, a dla porównania w Warszawie spada średnio rocznie 515 litrów wody na metr kwadratowy.